LOADING CLOSE

هشدار گزارشگران سازمان ملل؛ خطر مرگ پس از اعتصاب غذای طولانی

روز ۲۰ دی ماه، خانم عاصمه جهانگیر؛ گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران به همراه میشل فرست گزارشگر ویژه وضعیت مدافعان حقوق بشر و آقای رولاند آژوی، گزارشگر کارگروه سازمان ملل در بازداشت های خودسرانه، با انتشار بیانیه ای نسبت به خطر مرگ زندانیان عقیدتی در اعتصاب غذا و یا زندانیانی که به تازگی اعتصاب غذای خود را پایان داده اند از جمله آیت الله العظمی محمدرضا نکونام هشدار دادند.

قسمتی از متن این بیانیه در ذیل می آید:

 

«در هفته های اخیر، دستکم هشت زندانی عقیدتی در ایران در اعتراض به غیرقانونی بودن بازداشت شان در اعتصاب غذا بوده یا هستند که این امر برای آنان خطر جانی در پی می آورد از جمله، سعید شیرزاد، علی شریعتی، محمدرضا نکونام، حسن رستگاری مجد، مهدی کوخیان، نزار زکا و محمدعلی طاهری.

من عمیقا نگران بازداشت ادامه دار مدافعان حقوق بشر در ایران هستم. این فعالین بر اساس اتهامات و جرایم مبهمی دادگاهی شده و درپی روند رسیدگی خدشه دار، توام با تخلف، به حبس های طولانی مدت محکوم می شوند. برای آنها راهی نمانده جز اینکه با به خطر انداختن جانشان به غیرقانونی بودن بازداشت خود اعتراض کنند.

چنین شرایطی تنها چند روز بعد از آن اتفاق افتاده که رئیس جمهور ایران؛ آقای روحانی، منشور حقوق شهروندی را امضاء کرده که حق زندگی، آزادی بیان و عقیده و تجمع در ایران را پاس می دارد.

من مصرانه از دولت ایران می خواهم فورا و بدون قید و شرط، زندانیانی را که به طور خودسرانه بازداشت شده اند، آزاد کند. زندانیانی که به خاطر استفاده از حق آزادی بیان و تلاش مسالمت آمیز برای ترویج حقوق بشر در این کشور تحت پیگرد قانونی قرار گرفته اند.»

گزارش خانم جهانگیر توسط میشل فرست؛ گزارشگر ویژه وضعیت مدافعان حقوق بشر و گزارشگر کارگروه سازمان ملل در بازداشت های خودسرانه؛ آقای رولاند آژوی امضا شده است.